پنجشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۳

  درباره ما

 

درباره اوز

شهر اوز مرکز بخش قدیمی اوز در 28 درجه شمالی و 54 درجه شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد. در تلفظ شهر اوز اختلاف نظر وجود دارد عده ای آن را اوز به کسر« الف»، فتح و سکون «ز»(EVAZ)  و گروهی آن را به فتح «الف» و « واو» و  سکون «ز» (AWAZ) می نامند.

ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 1050 متر است این شهر زیبا در 45 کیلومتری شمال غربی شهر لار و در جلگه ای کم عرض، محصور بین دو دسته کوه کم ارتفاع و موازی از دنباله کوه های زاگراس جنوبی قرار گرفته است. براساس آمار سال 1390 جمعیت شهر اوز 22401 نفر و جمعیت کل شهر اوز حدود 46 هزار نفر است.

شغل بیشتر مردم تجارت و خدمات است. بخشی از جمعیت فعال این بخش در شرف ارتقاء به صورت مهاجر در شهرهای بندرعباس، شیراز و تهران و بخشی دیگر در کشورهای حوزه خلیج فارس بویژه امارات متحده عربی و شهر دبی به صورت موقت یا دائم به کار مشغولند. این شهر یک شهر فرهنگی است. بطوری که دانشگاه های پیام نور، آزاد اسلامی، علوم دینی و دانشکده بهداشت در آن دائر است.

شهر اوز در 24 مرداد 1390 میزبان ریاست جمهوری ایران دکتر محمود احمدی نژاد بود که وی برای افتتاح بزرگ ترین طرح ویلایی مسکن مهر کشور به اوز آمد، در پی درخواست مردم طی یک سخنرانی به مردم قول داد که در دور چهارم سفر هیات دولت به شهرستان اوز خواهم آمد و بعد از آن نیز بطور کتبی نیز دستور ارتقاء بخش اوز صادر کرد. 


  گالری عکس

قدرفرصت رابدانیم وبی جهت آن را ازدست ندهیم

 
[ ارسال عکس ]
آرشیو گالری تصاویر  

  ورود به سایت
نام کاربری
رمز عبور


  آمار
  حلـوای آرد بـرنج (به گزارش خانم مریم سمیعی)
[ شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ - 08:26:33 ]
حلـوای آرد بـرنج

مریم سمیعی

رسم های مختلف و خلق و خوی اقوام مختلف با توجه به تاریخ و قدمت منطقه در طی سال های طولانی شکل گرفته، سینه به سینه به افراد یک جامعه منتقل می شود و در طول سال ها زنده و پابرجا می ماند. مردم منطقه اوز نیز با توجه به قدمت تاریخی و فراز و نشیب های بسیار در طول زمان خود دارای آداب و رسوم و فرهنگ و خصلت های ویژه ای هستند. جشن ها و آداب و رسوم مختلف در موارد گوناگون دارای نظم و قوانین خاصی هستند.


مراسم اعیاد مذهبی، مراسم عزا، نوع لباس پوشیدن و جشن های محلی از جمله مواردی هستند که دارای نظم خاصی بوده و جزو آداب و رسوم مردم اوز است. در این میان آداب و رسوم مردم اوز در پخت گپگ و حلوا شب اول عروسی های این شهر قابل توجه است. این غذای خوشمزه در اکثر صبحانه های رسمی و ایام عید نیز مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این ها عروس که به خانه داماد می رود از سوی خانواده داماد یک بشقاب بزرگ حلوای تزئین شده تهیه و در اختیار عروس قرارمی دهند و عروس قبل از این که وارد خانه شود مقداری حلوا با دست به بالای در خانه می کشد و با این کار قدمش را به خانه داماد خوش یمن، شیرین و مبارک می کنند.

طرز تهیه حلوای سفید
موادر لازم: روغن، شکر، آرد برنج، هل و دارچین

اول از هر چیز روغن را به مقدار لازم درون ظرفی ریخته و روی شعله آتش قرار می دهیم وقتی روغن ما به اندازه گرم شد آرد برنج را به آن اضافه می کنیم و هم می زنیم. تا وقتی روغن و آرد به خوبی با هم مخلوط و آرد رنگ طبیعی خود را از دست بدهد(آرد را بو می دهیم). آب را به مقدار لازم به آن اضافه می کنیم کمی که به هم زدیم. شکر و هل را نیز به آن اضافه می کنیم آنقدر هم می زنیم تا حلوا خوب جا بیفتد. وقتی حلوا را درون بشقاب یا دیس ریختیم با دارچین آن را تزئین می کنیم. این غذای خوشمزه بسیار مقوی و انرژی زاست.

گزارش :مریم سمیعی کاربرنشریه عصراوز

 
   
نظرهای شما :  
نام: